فروشگاه تأسیسات نباتی

02644225485
جستجو کردن
Close this search box.
مقایسه داکت اسپلیت و کولر گازی

مقایسه داکت اسپلیت و کولر گازی

در این مقاله قصد داریم به مقایسه داکت اسپلیت و کولر گازی بپردازیم. یکی از رایج ترین و پر تکرار ترین سوالات مشتریان در زمان خرید کولر تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی است، پس ما در این مقاله اول از همه هر کدام را به طور کامل توضیح میدهیم.

سپس به تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی میپردازیم و در نهایت کارایی و کاربرد هر کدام را به شما توضیح میدهیم تا شما با توجه به متراژ، زیبایی، قدرت خنک کنندگی و….. بهترین انتخاب را داشته باشید، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

کولر گازی در خانه

مزایا و معایب داکت اسپلیت

درست است که داکت اسپلیت ها به عنوان یک سیستم سرمایشی و گرمایش فوق العاده در سراسر جهان شناخته شده اند و بسیار پرطرفدار
هستند، ولی باید ابعاد مختلف آن از جمله اینکه داکت اسپلیت ها چه مزایا و معایبی دارند، حتما باید قبل از خرید به آن دقت کنید تا خرید مطمئن و
به صرفه ای داشته باشید. مزایای داکت اسپلیت ها آنقدر زیاد است که میتواند هر شخصی را مجاب به خرید این سیستم سرمایشی و گرمایشی کند پس در این قسمت از مقاله به مزایای داکت اسپلیت ها میپردازیم:

توجه توجه: فروش ویژه کولر گازی گرین با بهترین قیمت ممکن در کشور فقط و فقط از تاسیسات نباتی

خرید کولر گازی گرین

 • توانایی و قابلیت تبدیل به سیستم گرمایشی

سیکل گرمایشی داکت اسپلیت ها با استفاده از جریان برق کار میکند، به دلیل وجود منابع گازی زیاد در کشور استفاده از گاز به صرفه تر از برق است.
بنابراین در یونیت داخلی دستگاه یک کویل آبگرم تعبیه شده که به اب گرم ارسالی از طرف پکیج گاز سوز موتورخانه منتقل میشود، به همین ترتیب
مسیر اب گرم و ورودی به یونیت داخلی فراهم شده و در نهایت هوای گرم را به همراه دارد، در مناطق سردسیر از این مزیت عالی میتوان به راحتی بهره مند شد.

توانایی و قابلیت تبدیل به سیستم گرمایشی داکت اسپلیت

 • دارا بودن کمپرسور های پر قدرت

داکت اسپلیت، به دلیل هوای مطبوع باید از راه کانال به صورت متوازن به همه محیط برسد. کمپرسور های استرالیا و روتاری بسیار قدرتمندی مورد
استفاده قرار میگیرند که هم طول عمر بیشتری دارد و هم سرمایش و گرمایش قوی تری ایجاد میکنند.

دارا بودن کمپرسور های پر قدرت

 • سرمایش عالی و فوقالعاده

این دستگاه، سرمایش بسیار عالی و بسیار مطبوعی دارد، ولی مهمترین مزیت این دستگاه، امکان پخش یکپارچه سرما و گرما با استفاده از کانال کشی است به طوری که تمام محیط را کامال همسان خنک یا گرم میکند، این قابلیت و کارایی هرگز در کولر گازی وجود ندارد و از جمله تفاوت های داکت اسپلیت و کولر گازی به شمار میرود.

 •  قیمت مقرون به صرفه و مناسب

قیمت داکت اسپلیت بسیار مناسب بوده ، تهیه سیستم هایی مثل مینی چیلر و فن کویل هزینه ی باالیی دارد اما داکت اسپلیت ها این مشکل را برطرف کرده و هزینه را تا مقدار زیادی کاهش داده اند، پس میتوانید بدون نگرانی داکت اسپلیت را خریداری و استفاده کنید.

 قیمت مقرون به صرفه و مناسب داکت اسپلیت

 • کاهش هزینه های انرژی

یکی از مزایای مهم داکت اسپلیت ها این است که نصب ترموستات و دریچه های ترموستاتیکی سبب کنترل مقدار هوای ورودی به هر اتاق خواهد شد. پس با توجه به نیاز شما دما کاهش و افزایش مییابد، همچنین میتوان از ورود هوای سرد و یا گرم به قسمتی که نیازی به تهویه ندارد جلوگیری کرد، درنتیجه مصرف برق نسیت به دیگر سیستم ها کاهش می یابد و صرفه جویی در مصرف انرژی را به همراه خواهد داشت.

 • استقلال هزینه ای برای هر واحد از آپارتمان

در سیستم داکت اسپلیت بر خالف سیستم های مرکزی هزینه های مصرف انرژی از راه دستگاه به صورت جداگانه برای هر واحد از ساختمان حساب میشود، به همین دلیل میتواند مقدار مصرفی هر واحد را به صورت جداگانه کنترل کند.

 •  فیلتر های قابل تعویض و شستشو

داکت اسپلیت ها بر خالف بعضی از تجهیزات سرمایشی دیگر فیلتر های هوای قابل شستشو و تعویض دارد، این قابلیت در اثر بخشی و بهینه سازی دستگاه کمک زیادی میکند.

 فیلتر های قابل تعویض و شستشو داکت اسپلیت

توجه توجه: فروش ویژه داکت اسپلیت گرین با بهترین قیمت ممکن در کشور فقط و فقط از تاسیسات نباتی

خرید داکت اسپلیت گرین

معایب داکت اسپلیت ها

هر دستگاهی عالوه بر اینکه از مزایا برخوردار است دارای یک سری معایب هم است که داکت اسپلیت هم از این موضوع جدا نیست، پس همه ی ما در خرید عالوه بر بررسی مزایا باید معایب آن را هم در نظر بگیرید.

در این قسمت از مقاله به معایب داکت اسپلیت میپردازیم:

 • سر و صدای یونیت داخلی

کمپرسور و یونیت داخلی این سیستم به کار برده شده، این فن یا کمپرسور باید توانایی هوا دهی کل ساختمان را داشته باشد، به
همین دلیل است که سر و صدای داکت اسپلیت نسبت به دیگر اسپیلت های عادی بیشتر است.

سر و صدای یونیت داخلی داکت اسپلیت

سر و صدای زیاد از طریق عبور هوا از کانال ها تولید میشود و این جز عیب داکت اسپلیت ها به شمار می رود.

 • سختی نصب داکت اسپلیت ها در ساختمان هایی که متراژ بالا دارد

به کارگیری تنها یک یونیت داخلی برای ساختمان هایی که متراژ باالیی دارند کافی نیست، این درحالی است که اضافه شدن یونیت دوم نیازمند یونیت خارجی دیگر هم خواهد بود. رعایت فاصله بین یونیت داخلی و خارجی، اجرای سیستم را با چالش و سختی روبه رو میکند، محدودیت هایی را برای اجرای چنین رسمیتی در ساختمان های بزرگ ایجاد می کند، عالوه بر آن نمای بدی را به ساختمان میدهد.

مزایا داکت اسپلیت در قالب جدول:

۱.توانایی و قابلیت تبدیل به سیستم گرمایشی

۴.قیمت به صرفه و مناسب
۲.دارا بودن کمپرسور های پر قدرت۵.کاهش هزینه های انرژی
۳.سرمایش عالی و فوق العاده

۶.فیلتر های قابل شستشو و تعویض

معایب داکت اسپلیت در قالب جدول:

۱.سر و صدای داخل یونیت

۳.کم بودن ظرفیت های سیستم داکت اسپلیت
۲.سختی نصب در ساختمان های متراژ بالا

۴. کار کردن با سر و صدای زیاد

مزایای کولر گازی

مزایا و معایب کولر گازی، یکی از مسائل مهم برای کسانی است که قصد خرید کولر گازی دارند، پس پیشنهاد میکنیم اگرقصد خرید کولر گازی دارید این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

در سال های گذشته کولر گازی بیشتر یک وسیله مدرن و گران برای خانه ها و آپارتمان های لوکس و تجملاتی مورد استفاده قرار می‌گرفت، به دلیل استقبال زیاد از این نوع کولر، توانست جای کولر های آبی و پنکه را بگيرد و امروزه شاهد هستیم که در بیشتر خانه ها از کولر گازی استفاده میشود.

پس در ابتدا به مزایای کولر گازی می‌پردازیم:

 • سرعت زیاد در خنک کنندگی

کولر گازی میتواند در مدت زمان کوتاهی بخش بزرگی از فضا را خنک کند، پس اگر به دنبال دستگاهی هستید که بلافاصله بعد از روشن شدن فضا را خنک کند، کولر گازی بهترین گزینه است، این ویژگی در دستگاه‌های دیگری مثل پنکه و کولر های آبی وجود ندارد.

سرعت زیاد در خنک کنندگی کولر گازی

 •  بی صدا بودن

یکی از ویژگی های عالی کولر گازی بی صدا یا کم صدا بودن آن است در واقع شما در زمان استفاده از کولر گازی هیچ صدایی دریافت نمی‌کنید، این ویژگی در حالتی است که کولر های ابی معمولا در حین کار کردن از خود صداهای زیادی تولید می‌کنند و به آسایش و آرامش ما لطمه وارد می‌کنند.

 • نصب راحت و آسان

یکی از معایب کولرهای آبی داشتن دریچه است ، اگر ساختمانی دریچه ی کولر آبی نداشته باشد نمی‌توانید به راحتی از کولر آبی استفاده کنید، اما کولر گازی اینگونه نیست و شما هر زمان که بخواهید میتوانید آن را نصب کنید.

 •  تصفیه ی هوا به وسیله ی فیلتر های مخصوص

یکی از مهمترین مزایای کولر گازی تصفیه هوا با استفاده از فیلتر هایی برای این موضوع بر روی آن قرار دارد، در صورت استفاده از هر نوع کولر گازی به خصوص انواع جدید آن، شما یک هوای سالم و تصفیه شده دارید.

 تصفیه ی هوا به وسیله ی فیلتر های مخصوص کولر گازی

 •  خنک کردن بخش های مختلف فضا

شما میتوانید قبل از نصب کولر گازی در فضای مورد نظر، تصمیم بگیرید که کدام بخش از منزل یا ساختمان را خنک کنید.

 • کاهش تعداد حشرات

وقتی هوای محیط بدون رطوبت باشد باعث می‌شود که تا حد قابل توجهی تعداد حشرات و انگل ها که اتفاقا در فصل گرم سال زیاد میشود کاهش پیدا کند.

پیشنهاد ما این است که اگر فرزند کوچک دارید حتما برای سلامتی فرزند خود از کولر گازی استفاده کنید.

کاهش تعداد حشرات با کولر گازی

پیشنهاد مطالعه: مقایسه کولر گازی گرین و جی پلاس

معایب کولر گازی

درست است که کولر گازی دارای ویژگی و مزایای زیادی است اما این مزایا باعث نمیشود که ما از معایب آن چشم پوشی کنیم، پس در این بخش از مقاله به معایب کولر گازی می‌پردازیم:

 • بالا بودن مصرف برق

یکی از معایب کولر گازی استفاده زیاد از انرژی برق است، البته در برند ها و مدل های جدید تلاش شده است که تا حد زیادی این مصرف بالای انرژی را کاهش دهند، به همین دلیل در زمان خرید کولر گازی حتما از برند های معروف و معتبر انتخاب کنید و به نمودار انرژی آن دقت کنید تا کمترین مصرف انرژی را انتخاب کنید.

اسپیلت ها دارای ظرفیت های مختلفی هستند که باید با توجه به محيط و فضای مورد نظر انتخاب شوند اگر شما به این موضوع دقت نکنید مصرف انرژی را افزایش داده اید.

 •  افزایش الودگی

یکی از معایب کولر گازی تولید گازهای مضر است. بعضی از کولر های گازی یکی از معایب کولر گازی تولید گازهای مضر است، بعضی از کولر های گازی مثل کولر گازی پنجره ای، الاینده و گاز های مضری را تولید و باعث افزایش آلایندگی می‌شوند.

 •  قیمت بالای کولر گازی

یکی از معایب بزرگ و اساسی کولر گازی قیمت بالای آنها در مقایسه با دیگر سیستم های سرمایشی است، همین موضوع باعث شده است که بسیاری از افراد با اینکه قصد خرید کولر گازی را دارند با وجود محدودیت بودجه از خرید خود صرف نظر کنند‌.

اکنون با ارائه ی جدولی مزایا و معایب کولر گازی را به طور مختصر بیان میکنیم.

مزایا کولر گازی در قالب جدول

۱.سرعت زیاد در خنک کنندگی۴. تصفیه هوا با فیلترهای مخصوص
۲. بی صدا بودن۵.خنک کردن بخش های مشخص شده
۳.نصب راحت و آسان۶. کاهش تعداد حشرات

معایب کولر گازی در قالب جدول

۱.بالا بودن مصرف برق۳.قیمت بالای کولر گازی
۲.افزايش الودگی۴. امکان خرید برای افراد مرفه

پیشنهاد مطالعه: مقایسه کولر گازی گرین و هایسنس

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت، نوعی از سیستم های تهویه مطبوع هستند که امروزه در بسیاری از پروژه های اداری، مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار میگیرند.
این دستگاه به دلیل ایجاد اعتدال دمایی برای هر فضا و نگهداری و تعمیر آسان آن جزو دستگاه های پر استفاده میباشد. داکت اسپلیت ها، از دو دستگاه یونیت داخلی یعنی هواساز و یونیت خارجی یعنی کمپرسور تشکیل شده است، این دو یونیت یعنی یونیت داخلی و خارجی در کنار هم سیکل تبرید تراکمی را تشکیل میدهند.

این دو یونیت از طریق لوله مسی به هم وصل میشوند، طبق اصل، سیکل تبرید مبرد اول از همه وارد کمپرسور شده و بعد از افزایش فشار و دمای ان
وارد کندانسور شده، گرمای خود را از راه کندانسور به محیط بیرون انتقال میدهد، بعد از آن مایع مبرد که در عملیات کندانسور از حالت گاز فشرده به
مایع فشار باال تبدیل شده است وارد شیر انبساط یا لوله دستگاه میشود و فشارش به شدت کاهش می یابد.

داکت اسپلیت برتر

این مبرد حالا وارد اوپراتور یا همان یونیت داخلی شده و با گرما گیری از هوا باعث خنک کاری می‌شود، مبرد که بعد از گرفتن گرمای محیط، تبخیر شده و به حالت گاز درآمده است، مجددا به کمپرسور برمی‌گردد تا این پروسه ادامه و تکرار شود.

به اصطلاح ساده می‌توان گفت که یونیت داخلی گرمای هوای داخل را می‌گیرد و این گرما توسط یونیت خارجی به محيط بیرون انتقال داده می‌شود.

داکت اسپلیت ها در صورت داشتن هیت پمپ در زمستان به جای گرماگیری از محيط داخل، گرما را به محيط داخل انتقال می‌دهند، به بیان ساده سیکل تبریدی که در نحوه ی عملکرد دستگاه توضیح داده شد با سوئيچ وظیفه ی اواپراتور و کندانسور گرما تولید می‌کند.

لازم است این نکته را نیز یادآور شویم که استفاده از گرمایش هیت پمپ، دستگاه های داکت اسپلیت به علت زیر بار رفتن کمپرسور که خودش مصرف کننده ی اصلی برق است، در ایران اصلا مقرون به صرفه نیست و هزینه ی گزافی دارد.

داکت اسپلیت به دو دسته معمولی و اینورتر تقسیم می‌شود، دلیل نام گذاری متفاوت این دو، نوع کمپرسور این دستگاه است.

داکت اسپلیت معمولی دارای اسپلیت هایی اصطلاحا، oNو OFهستند، داکت اسپلیت اینورتر دارای کمپرسور اینورتر هستند، کمپرسور اینورتر با تغییر در انطباق خود با میزان ظرفیت مورد تقاضا، کاهش بسیار محسوسی در مصرف برق و افزایش طول عمر دستگاه دارد. بزرگترین مشکل کمپرسور های اینورتر قیمت بالای آن نسبت به سایر کمپرسور های معمولی است که البته با توجه به مصرف برق پایین این دستگاه نسبت به انواع معمولی آن به صرفه تر می‌باشد.

داکت اسپلیت ها در ظرفیت های،۱۸۰۰۰ تا۹۰۰۰۰ وجود دارد، با توجه به کاربری محیط می‌توان از ظرفیت های مختلف داکت اسپلیت ها استفاده کرد. انتخاب داکت اسپلیت مناسب با توجه به محيط یکی از مهم ترین چیز ها است، مثلا ظرفیت ۳۶۰۰۰ برای استفاده برای محیط کوچک مثل محیط مسکونی مناسب نیست چرا که با بزرگ شدن دستگاه، سر و صدای آن هم زیاد ميشود و حجم کانال کشی در دستگاه های بزرگ زیاد است که همین موجب پایین آمدن سقف در اکثر فضاها و از بین بردن زیبایی و طراحی داخلی ميشود، پس برای انتخاب داکت اسپلیت به ظرفیت آن نسبت به فضا دقت کنید تا انتخاب بهتری داشته باشید.

تعریف کولر گازی

کولر گازی ها یکی از پرکاربرد ترین سیتم های تهویه مطبوع می‌باشد، این دستگاه در بسیاری از پروژه های ساختمانی و منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد. کولر گازی مثل تمامی سیستم های سرما ساز به وسیله ی سیکل تبرید ایجاد سرمایش می‌کند‌. سیکل تبرید وسیله ای است که در یخچال های خانگی، چیلر ها و روفتاپ پکیج ها و تمامی سیستم هایی که به صورت اجباری ایجاد سرمایش می‌کنند، وجود دارد.

کولر گازی اسپلیت اصل

تعریف کولر گازی به زبان ساده این است که کولر گازی انرژی الکتریکی را گرفته و آن را به سرما تبدیل می‌کند، این تولید سرما در واقع با گرفتن گرما طی عملیاتی انجام می‌شود، در واقع کولر گازی بر خلاف اسم غلط اندازی که دارد با انرژی الکتریکی و برق باعث ایجاد سرما می‌شود نه با گاز.

به طور کلی کولر های گازی به دو دسته یکپارچه و دو تکه تقسیم می‌شوند.

کولر های گازی یکپارچه همانطور که از نان آن ها مشخص است به صورت یک سیستم واحد تولید میشوند و نیاز است برای استفاده، قسمتی از کولر داخل محیط و قسمتی دیگر بیرون از محیط تهویه شونده جهت تبادل حرارت باشند.

به نوع دو تکه آن کولر های اسپلیت نیز گفته می‌شود.

کولر های گازی اسپلیت هر کدام انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی چند مورد از آن میپردازیم:

۱.کولر گازی ایستاده:

یونیت داخلی این نوع از کولر، به صورت یک دستگاه ایستاده در محیط قرار می‌گیرد. عملکرد این نوع آز کولر گازی هیچ تفاوتی با کولر گازی دیواری ندارد، تنها تفاوت در ظرفیت های بالاتر این نوع کولر و شکل آنها است‌. این نوع از کولر ها در مساجد و هایپر مارکت ها و…. مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲. اسپلیت دیواری:

یکی از متداول ترین نوع کولر گازی،کولر گازی دیواری است که تولید آن هم بسیار زیاد است. یونیت داخلی یا پنل روی دیوار در محیط نصب میشود، به همین دلیل این پنل ها را دیواری می‌گویند.

این کولر ها در محیط های مسکونی،مغازه ها و محیط های تجاری و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

انواع دیگری از کولر های اسپلیت نیز وجود دارد که می‌توان به زمینی، کاست، سقفی و …… اشاره کرد.

کولر گازی از دو نوع معمولی و اینورتر هستند. کولر های گازی بر اساس سیکل تبرید عملیات خنک سازی محیط را انجام می‌دهند، یکی از مهمترین اجزای سیکل تبرید که قلب دستگاه تهویه مطبوع نامیده می‌شود، کمپرسور نام دارد، کمپرسور وظیفه ی فشردن و انتقال آن به کندانسور را بر عهده دارد، میتوان گفت که مهمترین و گرانترین قطعه ی کولر گازی کمپرسور است.

امروزه کمپرسور های اینورتر به دلیل مصرف برق بسیار پایین تر نسبت به کمپرسورهای معمولی بیشتر در تولید کولرهای گازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، قیمت بالاتر این کمپرسور ها نسبت به نوع معمولی آن در قسمت نهایی کولر گازی بسیار تاثیر گذار است.

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم با مقایسه داکت اسپلیت و کولر گازی، مزایا و معایب هر کدام را بیان کنیم علاوه بر آن نحوه ی کارکرد هر کدام را به صورت جداگانه و کامل توضیح دادیم تا علاوه بر مزایا و معایب هر کدام با نحوه ی کارکرد هر کدام هم آشنا شوید.

شما با مطالعه ی این مقاله به راحتی میتوانید سیستم سرمایشی منزل خود را با خیال راحت انتخاب کنید چون در این مقاله همه ی جزئیات ذکر شده و هیچ حرف ناگفته ای از داکت اسپلیت و کولر گازی نمانده است.

امیدواریم با خواندن این مقاله دستگاه تهویه مطبوع را به خوبی شناخته باشید و خرید خوبی داشته باشید.

سوالات متداول

 1. آیا کولر گازی فقط دارای یک ظرفیت است؟

خیر، کولر گازی دارای انواع ظرفیت است که شما باید با توجه به متراژ محل مورد نظر بهترین ظرفیت رل انتخاب کنید.

 2. آیا سیستم های سرمایشی امکان افزایش الودگی هوا را دادند؟

بله، کولر های گازی خصوصا مدل پنجره ای با تولید گاز های مضر الودگی هوا را افزایش می‌دهند.

3.ایا امکان کم کردن حشرات با کولر گازی ممکن است؟

بله. کولر های گازی با تولید هوای خنک به کم شدن حشرات کمک می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *