فروشگاه تأسیسات نباتی

02644225485
جستجو کردن
Close this search box.
مشکلات شایع کولر گازی

از مشکلات شایع کولر گازی بیشتر بدانید!

در این مقاله قصد داریم به مشکلات شایع کولر گازی بپردازیم. خراب شدن و به وجود آمدن مشکل در کولر گازی، خصوصا در روزهای گرم تابستان به شدت آزار دهنده است. استفاده زیاد و مداوم از کولر گازی و همچنین کیفیت پایین برخی برند ها به مرور زمان باعث می‌شود که به قطعات کولر گازی آسیب برسد و کولر به درستی کار نکند، درست است که تعمیر و نصب کولر گازی کاری تخصصی است و باید توسط تعمیر کاران و نصاب های ماهر انجام شود، اما برخی مشکلات و خرابی ها هستند که خودتان هم می‌توانید حل کنید، پس برای آشنایی با این مشکلات کولر گازی و راه حل آنها تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

پیشنهاد مطالعه: مقایسه کولر گازی گرین و جی پلاس

مشکلات رایج کولر گازی

مشکلات شایع کولر گازی

کولر گازی باد خنک تولید نمیکند

یکی از بدترین مشکلات کولر گازی، کاهش سرمای آن است. کاهش سرمای کولر گازی بسیار زیاد است و برخی از آنها به راحتی حل می‌شوند و برخی دیگر نیاز به تعمیر کار دارند.

دلایلی که باعث می‌شوند کولر گازی باد خنک تولید نکند این گونه است: اگر نصب کولر گازی اشتباه شده باشد یا فیلتر ها کثیف و مسدود باشند، هوای خنک از کولر بیرون نمی‌آید، علاوه‌ بر این وجود اشکال و خرابی و کثیفی در کندانسور و کمپرسور نیز می‌تواند یکی از دلایل دیگر عدم هوای خنک کولر باشد.

پیشنهاد مطالعه: مقایسه کولر گازی گرین و هایسنس

آبریزی کولر گازی

یکی از مشکلات رایج کولر گازی، آبریزی است که به خاطر دلایل مختلف رخ می‌دهد. یکی از اصلی ترین دلایل برای اتفاق افتادن این مشکل، مسدود شدن خروجی کولر است، دقت داشته باشید که اگر هوا به درستی نتواند از پنل داخلی به بیرون منتقل شود، به مرور زمان آب از پشت دستگاه به بیرون نشت می‌کند با کثیف شدن فیلتر های هوا مسیر عبور جریان هوا مسدود شده و به همین دلیل مشاهده میکنید که آب از داخل پنل به بیرون می‌ریزد.

آبریزش کولر گازی

صدای غیر طبیعی کولر گازی

در حالت عادی و طبیعی کولر گازی باید بدون هیچ سر و صدایی کار کند، اما امکان دارد بعد از گذشت زمان احساس کنید که صدایی شبیه به لرزش از آن به گوش شما برسد، یکی از مهمترین دلیل این مشکل در کولر گازی می‌توان به‌ خرابی کمپرسور اشاره کرد که بیشتر در کولر هایی با عمر بالا بروز پیدا می‌کند.

یخ زدن لوله های اواپراتور کولر گازی

یکی دیگر از خرابی های شایع کولر گازی یخ زدن لوله های اواپراتور است، این لوله ها سرمای گاز مبرد را گرفته و به فضای داخل خانه انتقال می دهد، اگر فن نتواند به درستی سرما را به بیرون انتقال دهد، به مرور زمان لوله ها یخ می‌زنند. حل این مشکل نیاز به متخصص و تعمیرکار ماهر دارد و لازم است فن و وضعیت لوله هت به طور کامل بررسی و عیب یابی شود.

کثیفی فیلتر هوا کولر گازی

رایج ترین و پرتکرار ترین مشکل کولر گازی، کثیف شدن فیلتر های هوا می‌باشد، این فیلتر ها مانع از ورود گرد و غبار و آلاینده به هوای داخل محیط می‌شود. با مرور زمان و الودگی بیشتر و زیادتر، سطح فیلتر ها با لایه هابب از گرد و غبار مسدود می‌شود، به همین دلیل سرمای کولر کم میشود و همچنین موجب الودگی هم می‌شود، برای حل این مشکل میتوانید کولر خود را به صورت دوره ای تمیز و اقدام به تعویض فیلتر کنید.

کثیفی فیلتر هوا کولر گازی

خاموش و روشن شدن مداوم کمپرسور

ممکن است متوجه این مورد شوید که کمپرسور به صورت مداوم و پشت سر هم خاموش و روشن میشود، متاسفانه می‌توان گفت که این مشکل هم در کولر گازی بسیار رایج است اما خوشبختانه می‌توان در اغلب مواقع به راحتی این مشکل را حل کرد، کافی است هنگام بروز چنین مشکلی فیلتر هوا را تمیز کنید و گرد و غبار روی کمپرسور را از بین ببرید. در برخی مواقع ممکن است نیاز به بررسی فن سیم پیچی کمپرسور داشته باشید که این امر باید توسط تعمیر کاران ماهر انجام شود.

کم شدن شارژ گاز مبرد

گاز مبرد، نقش مهمی در خنک کنندگی هوا در کولر گازی دارد که در لوله‌های مخصوص قرار گرفته اند. نشت گاز مبرد، از دیگر خرابی ها و مشکلاتی است که در کولر گازی رخ می‌دهد ، با کاهش مقدار استاندارد گاز مبرد، هملکرد و کارایی دستگاه نیز مختل می‌شود، به همین دلیل در اولین فرصت باید نسبت به شارژ کولر گازی اقدام کنید، با این کار شما از مشکلات و خرابی های دیگر جلوگیری می‌کنید.

کار نکردن فن داخلی، کولر گازی

فن نقش بسیار مهمی در ایجاد و انتقال هوای خنک داشته و به مرور زمان و پایین بودن کیفیت قطعات، ممکن است خراب شود. با توجه به اینکه خراب شدن فن، فشار زیادی را به کمپرسور وارد می‌کند به همین دلیل تعمیر آن را نباید به تعویض بیندازید.

با تعمیر به موقع این قطعه یا تعویض آن می‌توان تاثیر زیادی را در خنک شدن هوای کولر احساس کنید.

مصرف انرژی زیاد

با اینکه هر یک از برند های موجود کولر گازی در بازار، دارای برچسب انرژی خاص هستند، اما گاهی‌اوقات ممکن است مصرف انرژی افزایش پیدا کند، برای رفع این مشکل کافی است روی پنل خارجی، سایبان قرار دهید تا تابش مستقیم خورشید به آن فشار وارد نکند و کمپرسور برای مدت طولانی روشن نباشد.

پریدن فیوز با روشن شدن کولر گازی

گاهی به محض روشن کردن کولر گازی، فیوز ساختمان میپرد. اصلی ترین دلیل به وجود آمدن این مشکل این است که سیستم سیم پیچی داخلی دستگاه دچار اختلال شده است، به همین خاطر، باید سیستم داخلی کولر گازی توسط تعمیر کار بررسی و عیب یابی شود. وقتی این مشکل به وجود آمد، بلافاصله کولر را از برق بکشید تا تعمیرات مورد نیاز انجام شود.

پریدن فیوز با روشن شدن کولر گازی

روشن نشدن کولر گازی

کثیفی فیلتر های هوا، اشکال در سیم پیچی داخلی، نصب اشتباه و خرابی برد، همگی از مواردی است که موجب روشن نشدن کولر گازی می‌شود. وقتی کولر روشن نشد خودتان هیچ اقدامی انحام ندهید و بلافاصله با متخصص و تعمیرکار تماس بگیرید تا برای تعمیرات مورد نظر اقدام کنند.

برق داشتن بدنه کولر گازی

در بسیاری از مواقع این مشکل به دلیل نشت برق سیم پیچی قطعات داخلی نیز می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. در صورت بروز این مشکل هم باید با تعمیرکار تماس بگیرید، زیرا کاری تخصصی است.

نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن کولر گازی

نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن کولر گازی

نصب درست دیواره های داخلی کولر گازی

دیواره های داخلی باید درست نصب شوند تا از نشتی و افزایش مصرف انرژی جلوگیری کند.

استاندارد های مناسب

استفاده از دمای مناسب در کولر گازی باعث جلوگیری از مصرف اضافی برق میشود و هم می‌تواند از خرابی دستگاه جلوگیری کند.

 تعمیرات و نگهداری منظم

نگهداری منظم، می‌تواند از خرابی و خسارت های پیش رو جلوگیری کند و باعث افزایش طول عمر دستگاه شود.

تمیز نگه داشتن فیلتر های کولر گازی

فیلتر ها باید به صورت منظم تمیز شوند، این کار به عنوان یکی از مهمترین راه های جلوگیری از مشکلات کولر گازی در نظر گرفته می‌شود.

عدم استفاده از کولر گازی در مواردی که نیازی به کولر نيست

این کار می‌تواند از مصرف اضافی برق جلوگیری کند و در نتیجه از هزینه های اضافی نیز جلوگیری کند.

نتیجه گیری:

در این مقاله مشکلات شایع کولر گازی و راه های جلوگیری از مشکلات همچنین راه حل های حل مشکل گفته شد.

متاسفانه کولر گازی با وجود اینکه از مزایای زیادی برخوردار است، یک سری مشکلات شایع نیز دارد که شما با خواندن این مقاله میتوانید از آن ها مطلع و در صورت نیاز اقدام به تعمیر آن کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شود و به تمامی سوالات شما پاسخ داده شده باشد.

 

سوالات متداول

۱.آیا مشکلات کولر گازی فقط با تعمیر کار حل می‌شود؟

خیر، خیلی از مشکلات کولر گازی کوچک هستند و شما با کمی مطالعه میتوانید این مشکلات را حل کنید.

۲. آيا استفاده ی زیاد از کولر گازی باعث  کم شدن طول عمر آن می‌شود؟

بله، نه تنها کولر گازی بلکه تمامی تجهیزات و محصولات صنعتی با کار کردن زیاد، فرسوده می‌شوند و طول عمر آنها کم می‌شود.

۳. فیلتر چه نقشی در کولر گازی دارد؟

فیلتر نقش بسیار مهمی در کولر گازی دارد به صورتی که اگر فیلتر ها کثیف باشند، هوای خنک بیرون نمیاید و کولر گازی مختل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *